6.trvny
2005.11.13. 15:34
6. trvny: Mindenki ms szemmel ltja a vilgot
![](http://195.184.19.155/holgyvilag/img/spacer.gif) Teljesen magtl rtetõdõen abbl indulunk ki, hogy mindenki gy li meg a vilgot, mint mi. Klnsen azok, akik kzel llnak hozznk, s mg inkbb a partnernk. Vgl is ezrt szerettnk bele. Szerelmesnek lenni azt jelenti, hogy rezzk, hogy egyek vagyunk, s semmi nem vlaszt el minket.. Ami nem illik ebbe az elkpzelsbe, arrl egyszerûen nem vesznk tudomst.
Teljesen elvarzsol minket, hogy a msik ugyanazokat a filmeket szereti, hogy ugyangy Pcs a kedvenc vrosa, s hogy gy tûnik, mintha mindig pp ugyanarra gondolna, mint mi.
A kapcsolat kezdeti romantikus szakaszban olyan elvakultak vagyunk, akr a fanatikus arnysk. tmossuk a szitnkon a msikat - csak a hasonlsgokat keresve -, s nem vesznk tudomst a sok „homokszemcsrõl”, amiket szintn a partnernkben tallunk, s amelyek ksõbb megakaszthatjk szerelmnk gpezett.
A partnerek azonban nem mindig egy test s egy llek, pp ellenkezõleg. Mg amit mondunk, az sem egyezik meg azzal, amit a msik kihall belõle. A partnerek elvrsai is, s a md is, ahogy vilgot szlelik s rtelmezik alapvetõen klnbzhetnek. Sok olyan van, amit letnk prja teljesen mskpp l meg mint mi, s amit mi soha nem lesznk kpesek gy meglni mint õ. Tbbnyire szemlyes fejlõdsnk, az ahogy egyre rettebbek lesznk, sem halad prhuzamosan a partnernkben zajl hasonl folyamatokkal, mindenkinek megvan az egyni ritmusa. Rviden: a mi szerelmnk, nem ugyanaz mint a partnernk.
Mr ott kezdõdik az tkzs, hogy a frfi s a nõ eltrõ vilga, valsga kerl egymssal kapcsolatba, s arrl mg nem is beszltnk, hogy minden kapcsolatban kt eltrõ csaldi httr, eltrõ szocializci tallkozik egymssal. Errõl soha nem szabadna elfeledkeznnk.
Mi mgis mit tesznk? Mihelyst elkezdõdnek a kapcsolat szrke htkznapjai a sajt rzseinket, benyomsainkat tesszk minden dolgok mrcjv, s ezzel lertkeljk, semmibe vesszk a msik valsgt, azt ahogy õ a vilgot ltja. Sõt, mg a szemre is vetjk „mssgt”, harcolunk ellene, mert gy rezzk, hogy ez a msik cskkenõ vonzalmnak jele, hogy csak bosszantani akar minket azzal, hogy nem ugyangy gondolkodik dolgokrl mint mi. „Ha szeretnl megkrdeznd, hogy llok a vizsgra tanulssal!” - veti sok nõ prja szemre. A frfi hallgatsnak nem az az oka, hogy mr nem szereti a nõt, csak az, hogy ha õ lenne hasonl helyzetben, akkor õ nem rlne a msik krdezõskdsnek, hanem inkbb arra vgyna, hogy szba se kerljn az a bizonyos vizsga. A flrerts teht csak abbl addott, hogy egyik fl sem tudta kitallni a msik gondolatt.
Szinte olyan, mintha kt kln vilgban, kt kln kapcsolatban lnnk. Ez flelmet breszthet bennnk, amit azonban csak akkor gyõzhetnk le, ha megtanuljuk elfogadni, hogy a msik nem tehet rla, de mskpp li meg a kzs valsgot. Mg arra is rjhetnk, hogy a msik mssga tulajdonkppen gazdagabb tesz minket, az õ szemvel ltva felfedezhetnk egy msik vilgot.
Gyakorlatok 1. Sznhz, vagy mozi utn, vagy egy kzsen eltlttt este utn mondjk el egymsnak, hogy hogyan ltk ezt meg, mire gondoltak kzben. Ne kezdjenek rgtn prbeszdbe, elõbb hagyjanak egymsnak idõt a meslsre. Csak a vgn elemezzk ki az azonossgokat, s a klnbsgeket.
2. Legyenek jtkosak! Egy vendglõ, vagy kvz teraszn ldglve mesljk el egymsnak, hogy egy-egy jrkelõ milyen benyomsokat keltett nkben. Prbljk kitallni a korukat, foglalkozsukat, hogy van-e valakijk, vagy magnyosak.
3. Ha partnernek lenne egy tvirnytja, amivel tetszs szerint kikapcsolhatn, vagy felerõsthetn az n egyes tulajdonsgait, mit gondol, melyik t tulajdonsga lenne leggyakrabban kikapcsolva, illetve maximumra lltva?
|