gy rzed, proddal nem egy nyelvet beszltek? Hnyszor zavarodtl ssze, mert fogalmad sem volt, hogy miknt gondolkodik kzs gondotokrl a kedvesed? A flrertsek kivdhetk! Tarts velnk egy kis frfinyelv-leckre!
Minden kapcsolatban – legyen akr friss, akr az id prbjt kill – egyszer elrkezik az a bizonyos veszekedses korszak, amikor a felek gy rzik, csak elbeszlnek egyms mellett. Mieltt azonban belelovalnd magad az „ azt mondta, n azt mondtam” jtszmkba, nzz a szavak mg, s talld meg, hol is keletkezett valjban a gubanc. A ni s frfi gondolkods klnbsgeit felfedez ton dr. Kgys va pszicholgus vezetett vgig minket.
Az agyfltekk titkai
„Ahhoz, hogy a problma gykert megragadjuk, nem a szavakban kell keresni a hibt, hanem a nemek kzti klnbsgekben, amelyek mgtt vezredes biolgiai felptsnk hzdik – mondja szakrtnk. – A legfbb klnbsg a kzponti idegrendszernkben keresend. Az emberi agy egy diblhez hasonlan kt rszbl ll. Mg a bal agyflteke a logikus megfontolsokat irnytja, s a beszd, rs, olvass, szmols, valamint a kvetkezetes gondolkods kpessgrt felels, addig a jobb agyflteke az sszetettebb kpessgeket – pldul a tjkozdst, a kpzeletet s az rzelmeket – vezrli. A nknek jobban sszekapcsoldik a kt agyfltekjk, ezrt van az, hogy rzelmeiket a frfiakhoz kpest rnyaltabban kpesek szavakba nteni. Ha tudatban vagyunk ezeknek a klnbsgeknek, szmos konfliktushelyzet trtkeldhet. Hiszen felesleges prunkat olyan kvetelsekkel bombznunk, melyeket termszetbl ereden kptelen teljesteni.” Sorra vettk a legtipikusabb kommunikcis gubancokat, segtsget adva, hogyan oldhatod fel ket.
1. lecke: „Valami baj van?”
Alaphelyzet: Ltod, hogy kedvesed mogorva s sztlan az utbbi idben, ezrt elkezded faggatni a problmjrl. Mi ll a httrben? A nk szeretnek beszlni, ezrt szvesen osztjk meg msokkal gondjaikat, hiszen ettl olddik fel feszltsgk. A frfiak viszont kptelenek problmikat, s az azokkal jr rzelmeket minden rszletre kiterjeden ecsetelni. Szmukra a stresszhelyzet feloldst sok esetben a visszahzds jelenti. Hogyan oldd fel a problmt? Ngats helyett inkbb magyarzd el prodnak, hogy te mit rzel ilyenkor. Soha ne prbld azonban provokatv krdsekkel kihzni belle a „titkt”, mert ettl mindketten rosszul fogjtok magatokat rezni. nmagadnak azzal rtasz a legtbbet, ha gy fogod fel a helyzetet, mintha elutastottk volna a szerelmedet. Pedig sz sincs errl! Ha hagyod, hogy kedvesed elmlyedjen a gondolataiban, elbb-utbb megnylik majd.
2. lecke: „Mirt nem mondod, hogy szeretsz?”
Alaphelyzet: Napok ta nem tallkoztl kedveseddel. Minden telefonbeszlgets alatt arra vrsz, hogy azt mondja neked: szeretlek. De sajnos nem hangzik el az htott sz. Mi ll a httrben? A frfiak, mivel teljestmny-orientltak, tetteikkel, nem pedig szavakkal fejezik ki rzelmeiket. gy gondoljk, nem kell llandan bizonygatniuk szerelmket, hiszen az egytt eltlttt id magrt beszl. Hogyan oldd fel a problmt? Idzd fel prod apr figyelmessgeit – pldul a kedves e-maileket, a tskjba csempszett csokit, a reggeli kvt – hiszen nagy valsznsggel gy jelzi feld a szeretett.
Kit szeretsz, soha nem feleded, Kit szeretsz, el nem engeded. Kirt, brmire kpes lennl, Kirt, brmit megtennl, Kirt kpes vagy srni, s hevesen egy kis levelet rni, Kit, igazn tudsz szeretni, Kivel brmin tudsz nevetni, Kivel mindig boldog vagy, s rajatok kvl a vilg megfagy.
Besugrozza minden napod, Tle az let legszebb perceit kapod, Az szembe nzve megremegsz, s minden csf emlket elfeledsz, Boldog vagy s hatrtalannak rzed, De nehogy azt hidd, ne kpzeld, Mert mikor azt mondja : VGE! Darabokra tp s szakt tged. Ne mutasd ki eltte mennyire fj, Mint egy vs, mely szvedbe vj, Ersnek kell mindig lenned, Uralkodnod kell, ert kell venned!!!
s, ha mr senki nem figyel rd, "n tettem mindent" jn az nvd. Ne hibztass senkit, ez termszetes dolog, Nem lehetsz te sem mindig boldog. Ms is tlte mr, ezt az rzst, Mindegyikk feltett ezer krdst. "Mirt? Mirt gy lett? Mirt pont velem?" Nem csak vele, de vget r a szerelem. Mindenki tesik a csaldsok sokasgn, Mind megll a bnat gn.
Soha ne trj meg, felesleges, vjad szerelmed, most keresheted, Ha gy rzed megtalltad, A szived jra kitrtad!