5.törvény
2005.11.13. 15:33
5. törvény: Ne felejtse el korábbi nagy álmait!
Miért van az, hogy az egymás iránt érzett mély érzések, és az együtt átélt gyönyörû szép pillanatok ellenére, gyakran tönkremennek kapcsolatok? Bizonyos témákban miért alakulnak ki a partnerek között gyakran vérre menõ viták?
Péter és Gabi például mindig a gyerekneveléssel kapcsolatos kérdéseken kapnak hajba, Kriszti és Gyuri között állandó nézeteltérések forrása, hogy Gyuri legszívesebben otthon ülne, míg Kriszti imád társaságba járni.
Úgy tûnik, hogy szinte minden párkapcsolatban van egy bizonyos kényes kérdés, egy téma, ami körül újra és újra viták robbannak ki. A partnerek tisztában is vannak ezzel, de mégsem tudnak napirendre térni a kérdés fölött, nem hagyja nyugodni õket. Jóllehet már rég rájöttünk, hogy nem egyforma nagy az igényünk a társas kapcsolatokra, vagy hogy tûrõképességünk határa például a rendetlenség elviselésében fényévekre van egymástól, mégis állandó gyötörjük egymást. Hogy miért van ez? Azért mert, ilyenkor mindegyikünk a titkos álmaiért küzd. Nem tudunk ezekkel a látszólag banális vitákkal felhagyni, mert vágyainkat, álmainkat védjük. A mindennapi konfliktusok mögött egzisztenciális jelentõségû életcélok, remények, vágyak bújnak meg. Álmok, amelyekbõl a mindennapi élet nehézségeinek elviseléséhez erõnket merítjük.
A partnerek harcolnak egymás ellen, anélkül, hogy értenék, miért is harcolnak, anélkül, hogy értenék, miért sérti õket ilyen mélyen a másik mássága. Nem is sejtik, hogy a tudat alatt magunkban hordozott álmainkról van szó. Addig nincs továbblépés, amíg ezek az elfelejtett álmok felszínre nem kerülnek, és nem válnak életünk tudatos részévé.
Az álmaink szépek, és megvan a létjogosultságuk, még akkor is ha nem tudjuk mindet valóra váltani. Tisztelnünk kell õket, de nem szabad hagyni, hogy teljesen a hatalmukba kerítsenek. Egy teljességre törekvõ, jól mûködõ párkapcsolat egyik legszebb célja lehet a partner segítése abban, hogy megértse az álmait, tisztelje õket, és talán meg is tudja õket valósítani.
Gyakorlatok Az életre szóló nagy álmok abból táplálkoznak, amit átéltünk, vagy épp ellenkezõleg, ami nagyon hiányzott az életünkbõl, és amit ezért mindenképpen át szeretnénk élni. Az határozza meg õket, - aminek gyerekkorunkban nagyon örültünk, vagy amit nagyon csodáltunk, - ami gyerekkorunkban nagyon fájdalmas volt, és mindenképpen másképp akarunk csinálni, - hogy a családunk, hogyan értékelt bizonyos élményeket, érzéseket, - hogy partnerünk számára kik akarunk lenni, hogy milyen képet szeretnénk mutatni magunkról, - milyen példaképeink vannak, milyen elriasztó példákat láttunk.
1. Beszélgessen el a partnerével arról, hogy mi a legfontosabb Önöknek az életben, mik a legfontosabb céljaik. A beszélgetés ne fajuljon vitává. Elõször egyikõjük beszéljen magáról, a másik csak hallgasson, és figyeljen, legfeljebb akkor kérdezzen, ha valamit nem értett pontosan, de semmiképp se kommentálja a másik által elmondottakat, majd cseréljenek.Képzeljék el, hogy módjukban állna gyerekeiknek átadni az Önök által az életben legfontosabbnak tartott három dolgot. Mik lennének ezek? Mi igazán fontos az életben, mi tesz boldoggá? Második lépésként gondolják át, hogy a válaszaikban említett célok, kiemelten fontos dolgok milyen összefüggésben állhatnak a nézeteltéréseik mögött meghúzódó „elfeledett álmokkal”?
2. Mennyire támogatják egymás álmait? Melyik mondat igaz Önökre? a) Nincs pontos elképzelése partnere álmairól, értékrendjérõl, mélybõl jövõ vágyairól. b) Ismeri partnere álmait/nagy álmát. c) Felismerte, hogy mekkora jelentõsége van partnere számára ennek az álomnak, és ezt el is tudja fogadni. d) Támogatja ezt az álmot, és anyagilag, vagy más módon segíti megvalósulását. e) Aktívan magáévá tette partnere álmát.
|