5.trvny
2005.11.13. 15:33
5. trvny: Ne felejtse el korbbi nagy lmait!
 Mirt van az, hogy az egyms irnt rzett mly rzsek, s az egytt tlt gynyrû szp pillanatok ellenre, gyakran tnkremennek kapcsolatok? Bizonyos tmkban mirt alakulnak ki a partnerek kztt gyakran vrre menõ vitk?
Pter s Gabi pldul mindig a gyereknevelssel kapcsolatos krdseken kapnak hajba, Kriszti s Gyuri kztt lland nzeteltrsek forrsa, hogy Gyuri legszvesebben otthon lne, mg Kriszti imd trsasgba jrni.
gy tûnik, hogy szinte minden prkapcsolatban van egy bizonyos knyes krds, egy tma, ami krl jra s jra vitk robbannak ki. A partnerek tisztban is vannak ezzel, de mgsem tudnak napirendre trni a krds fltt, nem hagyja nyugodni õket. Jllehet mr rg rjttnk, hogy nem egyforma nagy az ignynk a trsas kapcsolatokra, vagy hogy tûrõkpessgnk hatra pldul a rendetlensg elviselsben fnyvekre van egymstl, mgis lland gytrjk egymst. Hogy mirt van ez? Azrt mert, ilyenkor mindegyiknk a titkos lmairt kzd. Nem tudunk ezekkel a ltszlag banlis vitkkal felhagyni, mert vgyainkat, lmainkat vdjk. A mindennapi konfliktusok mgtt egzisztencilis jelentõsgû letclok, remnyek, vgyak bjnak meg. lmok, amelyekbõl a mindennapi let nehzsgeinek elviselshez erõnket mertjk.
A partnerek harcolnak egyms ellen, anlkl, hogy rtenk, mirt is harcolnak, anlkl, hogy rtenk, mirt srti õket ilyen mlyen a msik mssga. Nem is sejtik, hogy a tudat alatt magunkban hordozott lmainkrl van sz. Addig nincs tovbblps, amg ezek az elfelejtett lmok felsznre nem kerlnek, s nem vlnak letnk tudatos rszv.
Az lmaink szpek, s megvan a ltjogosultsguk, mg akkor is ha nem tudjuk mindet valra vltani. Tisztelnnk kell õket, de nem szabad hagyni, hogy teljesen a hatalmukba kertsenek. Egy teljessgre trekvõ, jl mûkdõ prkapcsolat egyik legszebb clja lehet a partner segtse abban, hogy megrtse az lmait, tisztelje õket, s taln meg is tudja õket valstani.
Gyakorlatok Az letre szl nagy lmok abbl tpllkoznak, amit tltnk, vagy pp ellenkezõleg, ami nagyon hinyzott az letnkbõl, s amit ezrt mindenkppen t szeretnnk lni. Az hatrozza meg õket, - aminek gyerekkorunkban nagyon rltnk, vagy amit nagyon csodltunk, - ami gyerekkorunkban nagyon fjdalmas volt, s mindenkppen mskpp akarunk csinlni, - hogy a csaldunk, hogyan rtkelt bizonyos lmnyeket, rzseket, - hogy partnernk szmra kik akarunk lenni, hogy milyen kpet szeretnnk mutatni magunkrl, - milyen pldakpeink vannak, milyen elriaszt pldkat lttunk.
1. Beszlgessen el a partnervel arrl, hogy mi a legfontosabb nknek az letben, mik a legfontosabb cljaik. A beszlgets ne fajuljon vitv. Elõszr egyikõjk beszljen magrl, a msik csak hallgasson, s figyeljen, legfeljebb akkor krdezzen, ha valamit nem rtett pontosan, de semmikpp se kommentlja a msik ltal elmondottakat, majd cserljenek.Kpzeljk el, hogy mdjukban llna gyerekeiknek tadni az nk ltal az letben legfontosabbnak tartott hrom dolgot. Mik lennnek ezek? Mi igazn fontos az letben, mi tesz boldogg? Msodik lpsknt gondoljk t, hogy a vlaszaikban emltett clok, kiemelten fontos dolgok milyen sszefggsben llhatnak a nzeteltrseik mgtt meghzd „elfeledett lmokkal”?
2. Mennyire tmogatjk egyms lmait? Melyik mondat igaz nkre? a) Nincs pontos elkpzelse partnere lmairl, rtkrendjrõl, mlybõl jvõ vgyairl. b) Ismeri partnere lmait/nagy lmt. c) Felismerte, hogy mekkora jelentõsge van partnere szmra ennek az lomnak, s ezt el is tudja fogadni. d) Tmogatja ezt az lmot, s anyagilag, vagy ms mdon segti megvalsulst. e) Aktvan magv tette partnere lmt.
|